12. 05. 2023

VŠPJ připomněla Mezinárodní den sester předáním růží sestrám i porodním asistentkám

Vysoká škola polytechnická Jihlava již popáté oslavila akcí Růže pro sestry Mezinárodní den sester, který připadá na 12. května. Studentky i akademické pracovnice katedry zdravotnických studií postupně zavítaly do všech krajských nemocnic, kde předaly sestrám a porodním asistentkám konajícím službu 1 400 symbolických růží jako vyjádření díků a zároveň přání všeho nejlepšího.

Stejně jako v minulých letech navštívily v průběhu pátečního dopoledne nejenom všech pět krajských nemocnic (Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Nové Město na Moravě), ale také psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě a Jihlavě. Pro většinu studentek to přitom nebyla první nebo ojedinělá návštěva. Prostředí mnohých oddělení i zdravotnický personál důvěrně znají ze své odborné praxe, kterou v průběhu studia absolvují v rozsahu 46 týdnů, což je nejvíce ze všech studijních programů vyučovaných na VŠPJ. Jsou si díky tomu velmi dobře vědomy toho, jak náročná může práce sester a porodních asistentek být a jaký respekt si tyto nezastupitelné profese zaslouží. Předání růží je tak v mnoha případech také osobním poděkováním za cenné rady, odborné vedení i lidský přístup, které jim zkušené sestry poskytují.

Mezinárodní den sester se slaví na celém světě při příležitosti výročí narození Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky, která se v 19. století věnovala péči o nemocné a zraněné anglické vojáky a v roce 1860 založila první ošetřovatelskou školu pro ženy v Anglii. Nightingale vytvořila základy ošetřovatelského modelu a principy péče o pacienty, které platí dodnes. 12. květen, den jejího narození, se proto od roku 1965 slaví jako svátek všech jejích následovatelek. Význam porodních asistentek při péči o zdraví těhotných žen, žen po porodu či v šestinedělí a novorozenců si připomínáme již o týden dříve 5. května, kdy se po celém světě slaví Mezinárodní den porodních asistentek.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá