31. 10. 2022

Zástupci vedení VŠPJ si připomněli výročí vzniku Československa

28. říjen se v České republice každoročně slaví jako Den vzniku samostatného československého státu. U příležitosti státního svátku připomínajícího říjnové události roku 1918 se rektor VŠPJ Zdeněk Horák a prorektor Václav Báča zúčastnili vzpomínkových setkání v Praze a v Jihlavě.

Česká konference rektorů (ČKR) uctila svátek 28. října položením květin u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Praze na Hradčanském náměstí. Spolu s místopředsedou ČKR pro vnější záležitosti Jindřichem Vybíralem a dalšími zástupci českých vysokých škol položil kytici k soše TGM také rektor VŠPJ Zdeněk Horák.

rektorka AMU Ingeborg Radok Žádná, místopředseda ČKR pro vnější záležitosti a rektor UMPRUM Jindřich Vybíral a rektor VŠPJ Zdeněk Horák při vzpomínkovém setkání České konference rektorů 28. října 2022 na Hradčanském náměstí v Praze, zdroj foto: Česká konference rektorů

Setkání ke 104. výročí dne, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu, se v pátek 28. října uskutečnilo také v ulici Jana Masaryka v Jihlavě. Vzpomínkového aktu, při kterém významní představitelé města, státu i místních občanských sdružení položili květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka, se zúčastnil také prorektor VŠPJ pro vnitřní, vnější a mezinárodní vztahy Václav Báča. „Základem všeho je vzdělání, které ruku v ruce se zkušenostmi vede k respektu k myšlenkám ostatních i lidskému životu. A respekt je základním kamenem demokracie,“ uvedl prorektor Báča ve svém projevu. Čestnou stráž u sochy drželi jihlavští Sokolové v čele se starostou Martinem Zuzaňákem. Dále byli přítomni primátor města Petr Ryška, senátor Miloš Vystrčil, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, poslankyně Eva Decroix, zástupci Konfederace politických vězňů a zástupci Spolku pro navrácení sochy TGM do Jihlavy, který je společně se statutárním městem Jihlavou pořadatelem akce.

prorektor VŠPJ pro vnitřní, vnější a mezinárodní vztahy Václav Báča během vzpomínkového aktu v ulici Jana Masaryka v Jihlavě, zdroj foto: Statutární město Jihlava

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá