30. 08. 2022

VŠPJ je už po několika měsících Stříbrné kino

Od února letošního roku mohou nejen studenti a zaměstnanci Vysoké školy polytechnické Jihlava, ale i široká veřejnost navštěvovat během akademického roku bezplatná promítání filmového klubu POLYFiK přímo v budově VŠPJ. Projekce probíhají vždy první úterý v měsíci od 15.00 hod. v zasedací místnosti v historické budově školy na Tolstého ulici. Diváci mohou díky spolupráci školy s platformou Promítej i ty! zhlédnout dokumentární filmy, které zaznamenaly úspěch na festivalu Jeden svět. Ten je v současné době vůbec největší přehlídkou dokumentárních filmů o lidských právech na světě.

V hodnocení promítačů platformy si VŠPJ již během prvních měsíců fungování filmového klubu vysloužila označení Stříbrné kino. „Věříme, že pomoct změnit svět k lepšímu se dá i šířením povědomí o některých problémech a záležitostech a diskuzí o nich. A dělat tohle u filmu, navíc s šálkem dobrého čaje nebo kávy v ruce, je podle nás více než příjemný způsob,“ uvádí s nadsázkou a úsměvem Vendula Marešová z Oddělení marketingu a propagace VŠPJ.

Databáze dokumentů zastupuje ta nejpalčivější témata, která hýbou současným světem, ať už se jedná o ekologii, porušování lidských práv, duševní zdraví, vzdělávání nebo třeba LGBT problematiku. „Na závěr každého promítání představíme divákům dva filmy a oni si sami odhlasují, který z nich je zaujal víc. Ten pak zařadíme do programu,“ uvádí další z organizátorů promítání Ondřej Vítů.

Všechny filmy jsou v originálním znění s českými titulky, některé jsou opatřeny barevnými titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. Po promítání následuje většinou diskuze nebo přednáška spojená s tématem právě zhlednutého snímku. „Někdy ale uděláme i výjimku. Třeba březnové promítání jsme pojali jako oslavu Mezinárodního dne žen a užili si pohodové odpoledne se skvělým švédským filmem, ke kterému jsme servírovali tematicky švédské čokoládové koule a skořicové šneky,“ uvádí Marešová.

 • únor
  Ponor
  (Austrálie, 2020)
  host: Petr Ryška, předseda Českého svazu plaveckých sportů
 • březen
  Život po stovce
  (Švédsko, 2015)

 • duben
  Ahoj, robote (Německo, 2019)
  host: Filip Děchtěrenko, vědecký pracovník Akademie věd ČR a VŠPJ
 • květen
  Čhadar, cesta po řece (Německo, 2020)
  host: Katarína Ruschková, cestovatelka, která navštívila přímo oblast Himálaje zachycenou ve filmu

 • červen
  Hon za utopií (Dánsko, Norsko, Švédsko, 2020)
  host: Anika Chalupská, geografka a humanitní environmentalistka 

 

Po prázdninové pauze se návštěvníci POLYFiKu sejdou na VŠPJ poprvé v úterý 6. září 2022. Na programu je snímek Dospělým ze dne na den režiséra Igora Chauna. Ten mapuje příběhy několika – dnes již dospělých – lidí, kteří vyrůstali v dětském domově. Museli se vypořádat s tím, že nepoznali rodičovskou lásku, a čekal je velmi těžký start do dospělého života, se kterým si každý z nich poradil po svém. Hostem zářijového promítání bude Klára Chábová, výkonná ředitelka Nadačního fondu Krok domů, která je také členkou vládního Výboru pro práva dítěte.

Z kapacitních důvodů doporučejeme zájemců rezervovat si místo na promítání ZDE.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá