04. 05. 2022

POLYFiK přilákal diváky na himálajská panoramata i exotickou ochutnávku

V rámci květnového promítání filmového klubu POLYFiK se mohli diváci podívat do míst, která jsou téměř úplně odříznutá od civilizace. V úterý 3. května 2022 od 15.00 hod. byl v zasedací místnosti vedle historické auly VŠPJ uveden dokumentární film Čhadar, cesta po řece pojednávající o dopadech klimatických změn na život v Ladáku, odlehlé oblasti v indickém Himálaji. Snímek německého režiséra Minsu Parka z roku 2020 zprostředkoval divákům pohled na život dospívající dívky Cchangjang, která studuje na internátní škole v Léhu, hlavním městě Ladáku. Každé zimní prázdniny se Cchangjang vydává za doprovodu svého otce na nebezpečnou cestu po zamrzlé řece do své rodné vesnice Zangla v regionu Zanskar. A tato cesta se s postupujícími globálními změnami klimatu stává stále více nepředvídatelnou.

Aby mohli diváci nasát atmosféru exotických krajin nejenom zrakem a sluchem, ale i dalšími smysly, čekalo na ně také tematické občerstvení. Mohli tak ochutnat například slazený čaj s mlékem a směsí koření chai masala, indickou cukrovinku soan papdi z mandlí a pistácií či slané kořeněné pochutky jako samosy, kachori či mathri.

Na promítání filmu navázala diskuze s Ing. Katarínou Ruschkovou, vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlava, která dojmy ze sledování filmu porovnala se zážitky ze své cesty, během níž navštívila v roce 2019 Léh i region Zanskar. Diváky zajímaly především okolnosti několikadenního výstup na šestitisícový vrch Stok Kangri, který v Ladáku podnikla se svými známými. Přítomným přiblížila nástrahy, které jim na cestě přichystal nejen náročný hornatý terén, ale i extrémní rozdíly v nadmořské výšce, se kterými se lidský organismus obtížně vyrovnává. Zavzpomínala také na návštěvu mnichů žijících v buddhistických klášterech. Vyjádřila přitom vděk, že se na promítání podával zrovna chai masala a nikoliv tradiční tibetský čaj s jačím máslem, který jí mniši nabízeli a jenž jí příliš nezachutnal.

Příští promítání filmového klubu POLYFiK se uskuteční v úterý 7. června 2022. Diváci se mohou těšit na dokumentární film Hon za utopií norského režiséra Erlenda E. Mo, který nabídne pohled na ekologická témata z trochu jiné perspektivy. Přestože režisér Mo, jeho žena a tři děti žijí svůj skandinávský sen na odlehlé farmě kdesi v Norsku, trápí je uhlíková stopa jejich blahobytu. Klimatická úzkost je vyprovokuje hledat udržitelnější způsob života. Opouští idylický domov a stěhují se do "Permatopie" - zbrusu nové, soběstačné, organické farmy v Dánsku. Bude ale život v zelené komunitě skutečně řešením pro rodinu pěti tvrdohlavých individualistů s rozdílnými představami a sny? Srdečný, ale zároveň brutálně upřímný film o pokusu jedné rodiny skutečně něco změnit ve stínu klimatické změny.

Vstup na promítání je zdarma. Kapacita je omezená, doporučujeme proto rezervovat si místo prostřednictvím formuláře ZDE.

 

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá