Zástupci vedení školy uctili památku 17. listopadu

Při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva položili rektor Václav Báča a předsedkyně Akademického senátu VŠPJ Hana Vojáčková kytici k památníku Klíče u jihlavského Českého mlýna. Na oběti válek a totalitních režimů zavzpomínali spolu s řadou dalších lidí, kteří během celého dne postupně přicházeli, aby uctili památku 17. listopadu položením květin, zapálením svíčky nebo zanecháním krátkého vzkazu na symbolických srdcích v barvách trikolóry.

Foto: Anna a Julie Machovcovy

Akce, kterou zorganizoval Spolek za navrácení sochy TGM do Jihlavy, se musela v duchu vládních opatření obejít bez tradičních projevů a doprovodného programu, přesto se však těšila velkému zájmu příchozích i těch, kteří sledovali dění u památníku on-line. Měli tak možnost zhlédnout i videovzkaz rektora Báči, který mimo jiné uvedl: „Demokracie není samozřejmost a je potřeba za ni bojovat. Kdo nebojuje, spadne do totality a tam nikdo nechceme. Víme, jak to vypadá…“


Foto: Petr Palovčík

Letošní připomínka stáního svátku byla oproti předchozímu roku v důsledku epidemiologických opatření komorní. Loni se Vysoká škola polytechnická Jihlava připojila k výzvě MŠMT "Připomenutí 30. výročí událostí roku 1989 v tehdejším Československu". Prostory školy se tak 14. 11. 2019 v rámci projektu "Studenti studentům aneb Co se dělo v listopadu 1989" zahalily do listopadové atmosféry Sametové revoluce. V bohatém programu nechyběla panelová diskuze s aktéry tehdejší doby, vystoupení Divadla VOKO, ukázka dobové výuky, koncert, studentské vystoupení ani průvod ke zmiňovaným "Klíčům" doprovázený symbolickým cinkotem klíčů.  Neopakovatelnou atmosféru celé akce si můžete připomenout v krátkém videu.