Studenti VŠPJ pomáhají aneb dobrovolnictví v praxi

Vlastní iniciativou a potřebou pomáhat by se mohla pochlubit velká většina studentů naší vysoké školy. Představili jsme vám již dvě mladé dámy, které se s námi podělily o své příběhy a sdílely s námi své dojmy. Další dobrovolnice, která neváhá obětovat svůj čas a energii na pomoc druhým, tentokrát seniorům, je studentka šestého semestru studijního oboru Zdravotně sociální pracovník, Radka Řezaninová.

Radka nám také odpověděla na naše tři otázky, a to následovně:

  •   Jaké činnosti se v rámci svého zapojení do těchto aktivit věnujete, jak často, příp. kolik hodin denně či týdně?

Já momentálně v rámci dobrovolnické činnosti nakupuji osamoceným seniorům, kteří jsou nejohroženější skupinou. Chodím nakupovat dvěma milým starším dámám. Jedna paní žije v blízkosti mého bydliště a druhá po cestě z práce. Nakupuji jim jednou týdně, popřípadě dle jejich potřeby (jelikož bydlí blízko, není problém nakoupit i častěji). Časově je to tak půl hodiny na jeden nákup, což je průměrně hodina týdně.

  • Proč jste se rozhodla právě pro tuto činnost?

Již čtyři roky jsem dobrovolníkem v centru ADRA ve Znojmě (pozn. ADRA - Adventist Development and Relief Agency - je mezinárodní humanitární organizace poskytující pomoc lidem v nouzi. ADRA Česká republika je součástí mezinárodní sítě organizací ADRA, které působí ve více než 130 zemích světa.). Vedoucí tohoto centra se mě zeptala, zda bych měla zájem zapojit se do projektu města "Chci pomáhat". A jelikož jsem roušky šít neuměla, nenapadala mě jiná forma pomoci. Zapojila jsem se velice ráda a když teď vidím, jak jsou za tuto pomoc starší dámy rády, rozhodně toho nelituji. Neberou to jako samozřejmost a po každém nákupu mi vždy s vděčností děkují.

  • Jak vnímáte současnou situaci z pohledu studenta, jak vás ovlivnila všechna opatření, počínaje uzavřením školy a vlastně celým průběhem studia?

Jelikož jsem studentkou posledního ročníku, dotkla se mě tato situace velmi podstatně. Nemohli jsme se účastnit seminářů, které nás měly připravit na státní závěrečné zkoušky. Spousta spolužáků nestihla provést rozhovory do bakalářských prací. Není možnost osobní konzultace bakalářských prací a navíc se k tomu přidaly ještě úkoly za účelem splnění předmětu.  Na druhou stranu nám vyučující vychází vstříc a studijní materiály a učivo nám poskytují náhradním způsobem. Také vedoucí bakalářských prací se snaží konzultovat tyto práce jinou formou. Mně osobně velmi mrzí, že jsme si poslední rok na škole nemohli vychutnat naplno. Nejvíce mi chybí kontakt s mými "spolužačkami", se kterými jsme si opravdu "sedly" a společné soboty jsme si ve škole navzájem zpříjemňovaly. Staly se z nás kamarádky a nyní se podporujeme alespoň na dálku. Právě ony mi jsou v této chvíli velkou oporou, nejen co se školy týče. Jediné, co bychom teď uvítali, by bylo sdělení bližších informací týkající se státních závěrečných zkoušek.*  Bohužel nikdo z nás nic neví. Celkově je to prostě mimořádná situace, která zde ještě nebyla, a tak je nejdůležitější si vzájemně pomáhat a držet při sobě, ať to všichni společně nějak zvládneme.

 * zde odkazujeme na aktuální informace pro studenty VŠPJ  

https://www.vspj.cz/skola/obecne-informace/aktualita/1877

Ikona aktuality

(Klikněte pro zvětšení)

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

Čekejte prosím, stránka se načítá