Na vývoji unikátního modelu srdce se podílí i expert z VŠPJ

Mezinárodní tým odborníků vytvořil trojrozměrný model simulující reálnou činnost lidského srdce v rámci celosvětového projektu Living Heart. Tento virtuální model může sloužit pro digitální testování novinek, ověření účinků konkrétních postupů nebo přizpůsobení léčby konkrétnímu pacientovi. Projekt před dvěma a půl lety spustila společnost Dassault Systèmes, která dodává simulační software pro řadu průmyslových odvětví. Jsou do něj zapojeny další firmy, odborníci z klinické praxe i vysoké školy. Do vývoje jsou zapojeni také experti na biomechaniku - docent Zdeněk Horák z Vysoké školy Polytechnické Jihlava a oboroví kolegové z Fakulty strojní ČVUT. Jde o unikátní projekt. Firmě se podařilo do projektu zapojit celou řadu špičkových institucí a specialistů. Sdružila techniky, klinické specialisty, firmy a jako vrchol jejich politiky považuji angažování amerického regulátora FDA, což je něco jako státní zdravotnický ústav u nás.

Počítačový model ve 3D je nastavený tak, že geometricky i chováním odpovídá srdci zdravého muže. Materiálové vlastnosti tepen jsou reálně naměřená data, která jsou do modelu implementována. V modelu je patrné šíření elektrického signálu, práce obou síní a komor, chlopní a vše funguje jako dobře naladěný stroj. Model je velmi blízký realitě. V praxi je tedy model přínosný tím, že dokáže nasimulovat například infarkt. 
Výstupy z modelu potom dostanou lékaři, kteří poté hledají nejlepší řešení. Stejně tak to může fungovat i naopak, kdy lékaři znají projevy nemoci, ale nevědí, kde přesně v srdci problém vzniká. 

Zdeněk Horák působí na Katedře technických studií VŠPJ. Vystudoval biomechaniku a má z ní také doktorát. To znamená, že v aplikaci inženýrského strojírenského přístupu na biologický systém člověka má bohaté zkušenosti. Spolupráci s lékaři zná z předchozích projektů, na kterých spolupracoval spolu s rektorem VŠPJ Václavem Báčou. Tento projekt je však podle něj unikátní v tom, jak výrazní vědci, instituce a organizace se při něm sešli.

Rozhovor s docentem Horákem přinesli Jihlavské listy v pátek 10.6. a Jihlavský deník, online si můžete přečíst o víkendu ve Žďárském deníku, na iDNESu a v mnoha dalších článcích v ČR i v zahraničí.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

Čekejte prosím, stránka se načítá