Studenti VŠPJ pomáhají aneb dobrovolnictví v praxi

Na naší vysoké škole je mnoho studentek a studentů, kteří se v tomto nelehkém čase věnují nejen svým studentským povinnostem a aktivitám, jež jsou utlumeny současnou situací, ale zároveň pomáhají tam, kde je to podle nich třeba. Tímto bychom všem těm, kteří nejsou lhostejní a snaží se být nápomocní, chtěli poděkovat a vzkázat jim, že si toho velice vážíme.

Několik z nich jsme poprosili o vyjádření, které bychom vám tímto chtěli zprostředkovat. 

Jako druhou dobrovolnici bychom vám rádi představili naší studentku, Zuzanu Nejedlovou. Zuzka studuje 6. semestr oboru Zdravotně sociální pracovník v kombinované formě. Zuzčiny odpovědi na  naše otázky jsou následující:

1)      Jaké činnosti se v rámci svého zapojení do těchto aktivit věnujete, jak často, příp. kolik hodin denně či týdně?

Já se zapojila jako dobrovolník do šití roušek. Nejdříve jen pro svou rodinu, pak známé rodiny, pak známé známých, organizaci, kde jsem byla naposled na praxi ... a nakonec už prostě všem, co se ozvali, že ještě potřebují, nebo o nichž mi někdo řekl, že ještě potřebují roušky. Vzhledem k tomu, že kromě školy se mi zavřelo následně i pracoviště, měla jsem hodně času. U stroje jsem tak trávila kolem 10h denně, někdy více, snažila jsem se končit vždy do 22h, abych nerušila sousedy, a to vlastně sedm dnů v týdnu. Celkem mi prošlo pod rukama něco přes tisíc roušek, které si u mě lidi buď vyzvedávali, nebo jsem je rozesílala skrze Českou poštu, která nabízela pro tuto aktivitu poštovné zdarma. Díky tomu bylo snadnější dopravit potřebné roušky i do vzdálených koutů nejen kraje, ale celé republiky.

2)      Proč jste se rozhodla právě pro tuto konkrétní činnost?

Mám u sebe v péči otce, kterému už je přes 72 let, a tak mám obavu o jeho zdraví. Bojím se, abych někde COVID-19 nechytla a doma ho nenakazila. Zavedli jsme tedy dodržování všech vydaných pravidel, aby byla co nejvyšší šance, že se otec nenakazí, nicméně i tak jsem se chtěla zapojit do pomáhání. Tak jsem začala šít. Nejdříve pro své známé a postupně se to rozšiřovalo. Když mi došly látky, zeptala jsem se na sociální síti fb a během 24 hodin jsem dostala hromadu zbytků pláten, abych mohla šít dál. Já byla nadšená z toho, jak se Češi opět když o něco šlo, dokázali semknout. V šití roušek, dodávání materiálů,  tisknutí ochranných štítů,  pomáhání jinými způsoby. Tohle jsou chvíle, kdy jsem na nás lidi v této nevelké zemičce pyšná.

3)     Jak vnímáte současnou situaci z pohledu studenta, jak vás ovlivnila všechna opatření počínaje uzavřením školy a průběhem studia?

Vnímám ji, jako velmi velkou nejistotu. Nevíme, co bude, jak bude, kdy bude. Nevíme nic. Navíc mně chybí ještě jedna praxe, jsem nyní v 6. semestru. Na tuto praxi jsem měla nastoupit 1. 4., ale vzhledem ke koronaviru mě na ní nemohou vzít. Je to svým způsobem souboj s časem, zda tuto praxi stihnu absolvovat a tudíž jít v červnu ke SZZ, či budu mít smůlu a budu moci ke SZZ až v září. Je hodně otázek o tom, jak bude vůbec probíhat konec semestru, kde jsme byli jen na pár úvodních přednáškách osobně, následně už probíhala výuka jen formou individuálního studia, případně prostřednictvím Skype. Jsem však ráda za možnost čtení e-knih, když knihovny jsou v nouzovém stavu uzavřené. Je to fajn, vzhledem k individuálnímu studiu, vzhledem k psaní bakalářek, vypracovávání otázek ke SZZ. Myslím, že nám byly poskytovány všechny informace, které v dané chvíli byly, potíž je, že nikdo nic moc dopředu neví, neb nevíme, jaký další průběh bude pandemie mít.

 

 

  1.  
  1.  

 

Ikona aktuality

(Klikněte pro zvětšení)

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

Čekejte prosím, stránka se načítá