25. 08. 2023

Noc vědců v Jihlavě odhalí tajemství zvuku v pohybu i záhady generativních modelů AI

Jedna z největších vědecko-popularizačních akcí v České republice nabídne v pátek 6. října 2023 bohatý program na téma Tajemství také v krajském městě Vysočiny. Již potřetí zpřístupní během Noci vědců své prostory veřejnosti Vysoká škola polytechnická Jihlava, která představí nejenom řadu workshopů a komentovaných prohlídek, ale i soutěže nebo netradiční ochutnávku. Podruhé se Noci vědců zúčastní také jihlavské gymnázium, kde návštěvníky čekají vědecké show i promítání a přednášky. Různorodými aktivitami pro děti i dospělé se zapojí také Muzeum Vysočiny Jihlava a Eurocentrum Jihlava.
 
 
Tajemství generativních modelů umělé inteligence
 
V posledním roce bylo široké veřejnosti představeno několik nástrojů, které umožňují tvořit strojově generované materiály, které bývají nerozeznatelné od lidských. Obecně jsou tyto nástroje označovány jako generativní modely. V široké povědomí se dostal například velký jazykový model ChatGPT nebo nástroj pro tvorbu obrázků Midjourney. V přednášce, která se uskuteční v historické aule VŠPJ, Dr. Filip Děchtěrenko, teoretický informatik a psycholog, který působí na Katedře matematiky VŠPJ a v Psychologickém ústavu Akademie věd ČR, stručně představí, jak tyto modely fungují. Ukáže, co všechno pomocí nich lze snadno vytvořit a v závěru se zaměří také na rizika problémy, které tyto mocné nástroje přináší.

Rozluštěte Einsteinovu hádanku

Chcete si procvičit mozek a zjistit, jestli patříte mezi 2 % nejinteligentnějších lidí na světě? Na Vysoké škole polytechnické Jihlava si budete moct vyzkoušet rozluštit tajemství příkladů typu Einsteinova hádanka, o které Albert Einstein prý tvrdil, že ji 98 % lidí na tomto světě není schopno zpaměti vyřešit. Úloha je založená na logickém myšlení, pro její rozluštění tedy nejsou potřeba žádné speciální matematické znalosti. Po vysvětlení možného postupu řešení dostanete prostor pro vlastní řešení hádanek, budete moct komunikovat s lektorem a soutěžit mezi sebou. Pokud si chcete vyzkoušet vlastní řešení hádanek a zasoutěžit si, tak nezapomeňte si s sebou vzít chytrý telefon.

Tajemství zvuku v pohybu

Věděli jste, že svým pohybem můžete generovat zvuky, a dokonce i ovlivňovat to, jak zní hudba i rytmy a melodie, které jsou její součástí? Během Noci vědců na VŠPJ s pomocí webkamery zachytíme váš tanec se značkami, tzv. ArUco markery v prostoru a rozpohybovanému obrazu dodáme díky kódům zvuk. Aktivita s multimediálním tvůrcem Petrem Bradáčkem pro malé i velké zájemce o nová média a jejich využití při generativní práci s obrazem a zvukem je součástí projektu kreativního vzdělávání Mahler je hudba! 2.

Odkryjte tajemství svého rodu

Minulost je krásná, čarovná učebnice budoucnosti. Můžeme v ní hledat souvislosti a zákonitosti vývoje našich životů. Byli to naši předci, kteří určili naše předpoklady, talenty, schopnosti i jistá omezení, předali nám svůj genofond, který zase my předáváme našim potomkům. Rodové příběhy chtějí být vyprávěny, je tedy žádoucí je zachytit je včas, než budou zapomenuty. Ve své přednášce, která se uskuteční v historické aule VŠPJ, vám Ing. Lenka Lízalová, Ph.D., vyučující ekonomických předmětů na Katedře ekonomických studií VŠPJ, která je zároveň lektorkou kurzu Genealogie na univerzitě třetího věku, poradí, jak pátrat po kořenech vašeho příběhu a odhalit tajemství rodu. Přednáška, po které bude následovat diskuze, je možnou inspirací pro všechny, kdo se chtějí pustit do rodopisného bádání.

Tajemství barev a modulární origami

Díky zraku vnímáme barvy kolem sebe. Paprsky světla dopadají na receptory v oku odkud je signál přenášen do mozku, kde dochází k interpretaci barev. Origami je starodávné umění skládání papíru. Jedním z novějších směrů je modulární origami. Z několika papírů se složí jednotlivé moduly, které se následně poskládají dohromady. Během Noci vědců na VŠPJ si budete moci pod vedením člena České origami společnosti Josefa Sovy složit jednoduché modulární origami, které při pohybu odhalí své barevné tajemství! Jak dobře můžete věřit vlastním očím?

Odhalte tajemství pohybu s QUALISYS

Rádi byste věděli, jak jste na tom s kvalitou pohybu vy a vaše pohybové ústrojí? Na VŠPJ budete moci odhalit tajemství pohybu pomocí monitorovacího systému QUALISYS! Tento unikátní systém, kterým je vybavena učebna pohybových aktivit, dovede prostřednictvím 3D kamer, rovnovážné plošiny a speciálního software diagnostikovat kvalitu pohybu a svalovou aktivitu v průběhu pohybových činností.

Noc vědců na VŠPJ také online

Ani ti, kteří z nějakého důvodu nebudou moct navštívit v den konání Noci vědců Vysokou školu polytechnickou Jihlava, nemusí zoufat. Týden před zahájením prezenčního programu v prostorách školy bude v pátek 29. září spuštěn také online program. Ten nabídne například speciální epizody podcastu z VŠPJ Polytechnicast věnované kryptoměnám nebo Průmyslu 4.0 či unikátní soutěž s názvem Tajemství budovy VŠPJ, která se odehrává ve virtuální prohlídce školy.

Gymnázium Jihlava odkryje přírodovědná i historická tajemství

Po úspěšné loňské premiéře se letos již podruhé zapojí do Noci vědců také jihlavské gymnázium, které naleznete doslova přes ulici od Vysoké školy polytechnické Jihlava. Pokud jste fanoušky detektivek nebo vás fascinují chemické pokusy, určitě si nenechte ujít vědeckou show Mgr. Lenky Fasorové, která vás ve zbrusu nové chemické laboratoři provede vzrušující historií chemie od alchymie až po současnost. Na své si přijdou také zájemci o fyziku, kteří budou mít skvělou příležitost se v přednášce RNDr. Petra Česneka dozvědět o záhadách švýcarského CERNu nebo se spolu s Ing. Tomášem Krásenským zapojit do pokusů s ohněm. Na ty nejmenší čeká povídání o krásách podzimní přírody vedené manžely Kosovými, obdivovatelé historie se zase mohou těšit na přednášku o tzv. Husákových dětech nebo o polenském zámku.

Na stopě tajemství úspěchu mravenců s Muzeem Vysočiny Jihlava
 
Muzeum Vysočiny Jihlava je jedno z mála profesionálních pracovišť v České republice, která se věnují výzkumu mravenců. A právě během Noci vědců umožní pracovníci místního metodického centra pro myrmekologii všem zájemcům proniknout do mnohých tajemství, kterými je život těchto fascinujících malých tvorů opředen. Kromě vědecké kavárny s názvem Tajemný život mravenců, kterou povede Pavel Bezděčka v Malovaném sále MVJ, se budou moci návštěvníci muzea zúčastnit projekce filmu Melánie: Příběh královny zooložky MVJ Kláry Bezděčkové, který byl na 25. festivalu MUSAIONFILM v Uherském Brodě oceněn Čestným uznáním za atraktivní ztvárnění entomologického námětu ve filmu. Během následující besedy se zoologové pokusí odpovědět na vše, co byste chtěli vědět o mravencích, ale báli jste se zeptat. Nejenom pro opozdilce je poté na závěr večera připraveno muzejní nocturno s večerní prohlídkou nových přírodovědných expozic.

Kompletní program Noci vědců v Jihlavě naleznete ZDE.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá