25. 10. 2022

Norští partneři dorazili na návštěvu ČR

Projekt Inovace a rozvoj předmětů zaměřených na duševní zdraví, který realizuje Katedra sociální práce VŠPJ ve spolupráci s Centrem pro rozvoj péče o duševní zdraví a s norským městem Bergen, i nadále pokračuje. V polovině období realizace projektu dorazili na návštěvu České republiky norští partneři projektu. Od 24. října 2022 tráví v rámci tzv. peer-learning aktivity dva dny na Vysoké škole polytechnické Jihlava. Poté bude jejich program pokračovat v Praze v Centru pro rozvoj péče o duševní zdraví z.s.

Norskou delegaci pod vedením Auduna Pedersena z Odboru sociálních služeb města Bergen přivítal na půdě Vysoké školy polytechnické Jihlava prorektor pro vnitřní, vnější a mezinárodní vztahy prof. MUDr. Václav Báča, Ph.D. Program přímo na VŠPJ je zaměřen zejména na výuku odborných předmětů zabývajících se tematikou duševního zdraví. Norská delegace využila možnosti účasti na přednášce pro studenty oboru Zdravotně sociální pracovník s názvem „Recovery is up to you“.  Peer lektoři je v anglickém jazyce provedli svou cestou zotavování se z duševního onemocnění. Na programu je dále návštěva organizací, které se věnují podpoře a pomoci osobám s duševním onemocněním. Jedná se o VOR Jihlava, z.ú. a Centrum duševního zdraví Jihlava. S odborníky z těchto organizací proběhne diskuse o vzájemných zkušenostech s realizací aktivit zaměřených na podporu osob s duševním onemocněním. Norští účastníci projektu také navštíví Psychiatrickou nemocnici Jihlava, kde budou odbornou problematiku diskutovat s odborníky, kteří se věnují zejména ústavní péči.

V Praze bude pokračovat program návštěvou organizací zaměřených na péči o duševní zdraví (BONA o.p.s. a FOKUS Praha). Členové norské delegace se budou účastnit výuky kurzu Stigma a Self-stigma, který realizuje právě Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví.

Na závěr celého programu proběhne společná diskuse partnerů k poznatkům získaným v rámci celé návštěvy a jejich implementace do vzdělávacích aktivit u všech partnerů. „Jsem hrdá na naše peer lektory a studenty, kteří zajistili partnerům z Norska autentický a krásný zážitek z výuky. Těší mne ochota všech spolupracujících organizací, které v rámci peer-learning aktivity připravily program pro naše kolegy z Norska. Zážitek této vzájemné synergie mě utvrzuje v tom, že děláme smysluplnou činnost vedoucí k uplatňování potenciálu každého z nás,“ shrnuje hlavní řešitelka projektu PhDr. Vlasta Řezníková, Ph.D., z Katedry sociální práce VŠPJ.

Projekt Inovace a rozvoj předmětů zaměřených na duševní zdraví je realizován pod vedením VŠPJ od 1. října 2021 do 30. září 2023 a je podpořen v rámci programu Vzdělávání Fondů EHP 2014-2021, které jsou financované Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá