Studentky VŠPJ pomáhaly v domově pro seniory i v době pandemie

Trojice studentek oboru Všeobecná sestra Miroslava Březinová, Lucie Kapounová a Nikola Dvořáková nastoupila v době pandemie onemocnění Covid-19 do Domova pro seniory Pelhřimov (DPSP) a zapojila se do péče o jeho klienty. Studentky se aktivně zapojily do péče o seniory v paliativní péči a s poruchami v oblasti kognitivních funkcí, čímž pomohly překonat nelehké období výpadku personálu v organizaci.

Ředitelka DPSP Petra Kratochvílová oceňuje, že studentky byly ochotné pečovat o náročnou skupinu klientů a sloužit i ve chvílích zvýšeného rizika: „Jsem ráda, že slečny mají o práci v oboru zájem a jsou ochotné se zapojit do péče o nejslabší i v náročné době.“ Připojuje se k ní i vedoucí Katedry zdravotnických studií VŠPJ Vlasta Dvořáková: „Miroslava i Lucie spolupracují s pelhřimovským domovem pro seniory dlouhodobě a během května se na jejich doporučení přidala ještě Nikola. Nesmírně si cením jejich nasazení a jsem na ně opravdu hrdá.“

 • Miroslava Březinová (6. semestr)
  Pomoc v domově seniorů byla jasná volba, a to z několika důvodů. Absolvovala jsem zde praxi do školy, ale hlavně jsem zde strávila dvoje předchozí letní prázdniny na brigádě. Ráda se tam vracím kvůli dobrému kolektivu, ale také práci se staršími lidmi. Největší odměnou mi je jejich úsměv a vděčnost v očích. Mám tuto práci moc ráda.
  Zapojila jsem se do činností jak sesterských, tak pečovatelských. Převážně v druhé polovině pandemie byla potřeba pomoc v týmu ošetřovatelek, a to z důvodu OČR některých z nich a také rozdělení pracovníků na skupiny, které se vzájemně vůbec nesetkávaly. Jednou z nejtěžších věcí na celé situaci bylo zůstat nad věcí, nepřenášet svoje obavy na klienty. Další nepříjemnou situací, i když velice potřebnou, bylo nošení roušek, které nás trochu obtěžovaly při práci, ale hlavně byly komplikací pro komunikaci s klienty. Pro většinu z nich, kteří jsou kvůli horšímu sluchu zvyklí odezírat, bylo a je toto velice nepříjemné.
  Po dokončení studia na VŠPJ mám předjednané místo na následné intenzivní péči, kde věřím, že budu sbírat spoustu zkušeností, a jednou se třeba opět vrátím k seniorům.
 • Lucie Kapounová (2. semestr)
  Do Domova pro seniory v Pelhřimově chodím na pozici pečovatelky pravidelně vypomáhat již dva roky. Na této práci mě nejvíce baví komunikace a spolupráce s lidmi. Během epidemie byla tato práce psychicky i fyzicky velice náročná, jak pro nás zdravotníky, tak i pro klienty domova, kteří se nemohli vídat se svými rodinami. Jsem ráda, že jsem v této době mohla být klientům nablízku a svým způsobem jim nahradit rodinu. Po absolvování studia na VŠPJ bych ráda pracovala v nemocnici na interním oddělení.
 • Nikola Dvořáková (2. semestr)
  Tato práce mě velice naplňuje. Ráda pomáhám lidem, jak starším, tak dětem, a proto jsem se obrátila na domov pro seniory, jelikož nemocnice byly uzavřené. Pracovala jsem v domově jako pečovatelka - krmila jsem klienty, pomáhala jim s hygienou, chodila s nimi na terasu, aby byli alespoň chvíli na čerstvém vzduchu. Jelikož jsem nikdy předtím v domově pro seniory nepracovala na dvanáctihodinové směny, tak bylo docela náročné, než jsem si zvykla na to, jaké tam mají podmínky. Ale práce se staršími lidmi mě tam velmi bavila.
  Po vystudování této školy bych chtěla pracovat jako všeobecná sestra na interním oddělení. Kdyby se mi chtělo dále studovat, udělala bych si specializaci a šla pracovat jako porodní asistentka, protože miluji děti. Tento obor jsem si vybrala, protože mě baví práce s lidmi a zajímá mě, jak naše tělo vůbec funguje. Jsem ráda, že jsem si zvolila tuto školu a tento obor - jsem velice spokojená.

 

Ikona aktuality
Ikona aktuality
Ikona aktuality

(Klikněte pro zvětšení)

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

Čekejte prosím, stránka se načítá