01. 11. 2022

Listopadový POLYFiK se zaměří na problematiku vylidňování center velkých světových měst

V listopadu se s filmovým klubem POLYFiK podíváme na aktuální problematiku postupného vylidňování center velkých světových měst v důsledku rostoucích cen nájmů. V rámci osmého promítání filmového klubu VŠPJ, které se uskuteční v úterý 8. listopadu 2022 v 15.00 hod. v zasedací místnosti vedle historické auly VŠPJ, bude uveden dokumentární film Vylidněno režiséra Fredrika Gerttena z roku 2019.
 

Po skončení filmu bude následovat debata s Evou Novákovou. Tématu (ne)dostupnosti bydlení se věnovala jako aktivistka, vedoucí sociální služby a později i jako komunální a krajská politička nebo konzultantka Odboru pro sociální začleňování Ministerstva pro místní rozvoj. V Jihlavě stála u zrodu projektu, jehož cílem bylo zavádění metody Housing First jako součásti bytové politiky města, podílela se i na tvorbě Koncepce ukončování bezdomovectví v Jihlavě. Je členkou kolektivu Food Not Bombs, který každou sobotu vaří a vydává teplé jídlo zdarma, a to všem lidem bez rozdílu. Žije v nájemním bytě v centru Jihlavy.

Eva Nováková

Vstup na promítání i následnou diskuzi je zdarma. Kapacita je omezená, doporučujeme proto rezervovat si místo prostřednictvím formuláře ZDE.
 
Vylidněno

Režie: Fredrik Gertten

Země původu: Kanada, Švédsko

Rok výroby: 2019

 

Vlastníci nemovitostí beze jména. Nemovitosti bez nájemníků. Města bez obyvatel. Proč se atraktivní města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít?

Zvláštní zpravodajka OSN pro dostupné bydlení Leilani Farha cestuje po celém světě. Toronto, Barcelona, Londýn, New York – všude se opakuje stejná situace. Raketově rostou ceny nájmů, ale nikoli příjmy. Centra měst se vylidňují, jak lidé ze střední třídy nestačí čelit neblahému vývoji stále se zvyšujících cen. Jenže jejich někdejší byty zejí prázdnotou. Finanční skupiny zjistily, že v nemovitostech lze výhodně ukládat kapitál. A radnice jen obtížně hledají způsob, jak tento celosvětový trend zvrátit. Zasvěcený komentář dodávají světově uznávané osobnosti: socioložka Saskia Sassen, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz i spisovatel skrývající se před mafií Roberto Saviano.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá