26. 05. 2022

Zástupkyně katedry cestovního ruchu reprezentovaly VŠPJ v polské Vratislavi

Ve dnech od 16. do 20. května uspořádala University of Business in Wroclaw (Wyższa Szkoła Handlowa - WSH) za podpory programu Erasmus+ International Week 2022. Pětidenní série workshopů a přednášek, jejímž cílem bylo umožnit sdílení znalostí a příkladů dobré praxe i navázání nových kontaktů, se zúčastnily také Dr. Stanislava Pachrová a Dr. Alice Šedivá Neckářová z Katedry cestovního ruchu VŠPJ.

Program International Week 2022 odstartoval v pondělí 16. května společným workshopem všech 20 účastníků z celkem 10 zapojených institucí. Účelem workshopu bylo identifikovat témata a aktivity, které mají instituce společné, a najít tak potenciál pro možnou budoucí spolupráci. V průběhu týdne pak měli účastníci možnost zúčastnit se celé řady dalších workshopů a přednášek. „Absolvovaly jsme například workshop One step closer, díky kterému jsme si mohly pomocí brýlí simulujících různé poruchy zraku vyzkoušet, jak se cítí lidé s různými handicapy,“ přibližuje Dr. Alice Šedivá Neckářová a dále pokračuje: „Za zmínku stojí také zajímavá přednáška Business Tourism for People with Disabilities Dr. Roba Davidsona z University of Westminster v Londýně, se kterým má naše katedra velmi přátelské vztahy a který byl přednášejícím i na našich konferencích Aktuální problémy cestovního ruchu.“

Kromě role posluchaček se akademické pracovnice katedry cestovního ruchu v průběhu International Week 2022 zapojily do programu aktivně také jako přednášející a ostatním účastníkům prezentovaly témata spojená s cestovním ruchem v České republice. Dr. Pachrová vystoupila s přednáškou na téma Tourism in the Czech Republic a Dr. Šedivá Neckářová uvedla přednášku s názvem Best Practise in Accessible Tourism. Case study of the Czech Republic.

 

Účastníky International Week 2022 čekaly v průběhu týdne nejenom odborněji zaměřené lekce, ale i pestrý doprovodný program. V úterý 17. května se tak například mohli v rámci kulinářského workshopu vedeného profesionálními kuchaři naučit vařit tradiční polské pokrmy. „Zaujala nás zejména tradiční polská studená polévka chłodnik z ‚baby‘ červené řepy, okurek a ředkviček se spoustou kefíru a čerstvými bylinkami,“ uvádí Dr. Šedivá Neckářová a dodává: „Polévka byla opravdu sytá i osvěžující, a to nejen chutí, ale i barvou. Byla sytě růžová se spoustou zelených kousků a servírovala se s polovinou vařeného vajíčka.“ V pátek 20. května měli účastníci příležitost poznat výjimečnou atmosféru Vratislavi během prohlídky historického jádra města. „Pro mnohé ostatní účastníky workshopu bylo překvapující, že je jméno města Wroclaw odvozeno od jména českého krále Vratislava I. i to, že v městském znaku je i český lev. Samozřejmě se nám moc líbily i sošky trpaslíků, kterých je prý aktuálně ve městě už přes 600,“ říká Dr. Šedivá Neckářová.

Na půdě vratislavské univerzity se zástupkyně katedry cestovního ruchu ve dnech 18. a 19. května 2022 zúčastnily také konference Best Practise in Accessible Tourism. Case study of V4 Countries realizované na závěr projektu Tourism for All. Best Practise of V4 Countries. Tento projekt, na kterém se podílí Vysoká škola polytechnická Jihlava a University of Business in Wroclaw společně s dalšími dvěma vysokými školami ze Maďarska a Slovenska, si klade za cíl propagovat a iniciovat přístupný cestovní ruch v zemích Visegrádské čtyřky. Během pobytu také jednaly o připravovaném projektu Erasmus Mundus Design Measures: Slow Tourism Management, na kterém se University of Business in Wroclaw podílí jako hlavní partner.

Necelý týden na univerzitě v polské Vratislavi přinesl akademickým pracovnicím katedry cestovního ruchu nejenom cenné zkušenosti a zajímavé zážitky, ale nabídnul i jedinečnou příležitost navázat kontakty a iniciovat budoucí spolupráce. „S kolegy ze zahraničních institucí jsme si vyměnili nejen vizitky, ale především zkušenosti, v mnohém nás inspirovaly jejich přednášky a naplánovali jsme i další společné aktivity,“ rekapituluje Dr. Šedivá Neckářová a pokračuje: „Největší přínos ale spatřujeme v předjednání budoucích společných publikačních aktivit a projektů.“

 

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá