13. 12. 2021

Týden dobrovolnictví na VŠPJ 2021 připomněl práci dobrovolníků v nemocnici i hodnotu dobrovolnictví

5. prosinec se od roku 1985 slaví po celém světě jako Mezinárodní den dobrovolníků. Katedra sociální práce VŠPJ si tento významný den každoročně připomíná během Týdne dobrovolnictví na VŠPJ.

V rámci letošního ročníku připravila katedra sociální práce pro zájemce přednášku Žofie Vojáčkové, koordinátorky dobrovolníků z Nemocnice Jihlava. V průběhu přednášky, která se uskutečnila v úterý 7. prosince 2021 jak prezenčně na půdě VŠPJ, tak i on-line prostřednictvím platformy Zoom, zazněly například informace o tom, kolik dobrovolníků v Nemocnici Jihlava pracuje a jaké činnosti vykonávají. Posluchači se také dozvěděli více o tom, co práce dobrovolníků pro jihlavskou nemocnici znamená či jak ji vnímají samotní pacienti.

U příležitosti Týdne dobrovolnictví na VŠPJ 2021 nechala Katedra sociální práce VŠPJ také vypočítat ekonomickou hodnotu dobrovolnictví svých studentů i akademických pracovníků za letošní podzim. Podle výsledků šetření odpracovali studenti oboru Zdravotně sociální pracovník i členové katedry v období od 1. září do 30. listopadu 2021 na území celé České republiky pod záštitou různých organizací a spolků 260 dobrovolnických hodin. Celková hodnota těchto dobrovolnických aktivit činila 48 989,3 Kč. K výpočtu hodnoty byla využita aplikace Dobrometr, která byla vyvinuta v rámci spolupráce katedry sociální práce s katedrou ekonomických studií a katedrou technických studií na projektu Česko s dobrovolnictvím počítá. Více o okolnostech vzniku této unikátní aplikace, která umožňuje nejenom vyčíslení hodnoty dobrovolnické práce, ale i její evidenci, se můžete dozvědět například při poslechu 7. epizody podcastu Polytechnicast, jejímiž hosty byli řešitelé projektu řešitelé tohoto unikátního projektu Mgr. Martina Černá, Ph.D., z katedry sociální práce a Ing. Jakub Dostál, Ph.D., z katedry ekonomických studií.

Polytechnicast #7: Dr. MARTINA ČERNÁ a Dr. JAKUB DOSTÁL: Česko s dobrovolnictvím počítá

Dobrovolnictví je významným fenoménem, kterému se zaměstnanci a studenti katedry sociální práce i dalších pracovišť Vysoké školy polytechnické Jihlava věnují nejenom v rámci Týdne dobrovolnictví na VŠPJ, ale i dlouhodobě. Jednoznačným důkazem může být například udílení ceny Dobroch, které každoročně pořádá Dobrovolnické centrum Oblastní charity Jihlava. V rámci 15. ročníku slavnostního ocenění dobrovolníků, které se uskutečnilo 12. listopadu 2021 v Hotelu Gustav Mahler Jihlava, převzalo cenu Dobroch hned několik zástupkyň Vysoké školy polytechnické Jihlava. Mezi oceněnými byla například studentka oboru Zdravotně sociální pracovník Lucie Mátlová nominovaná Domácím hospicem Bárka, akademické pracovnice katedry sociální práce Jana Gabrielová a Martina Černá či pracovnice Projektového centra VŠPJ Pavlína Nová. Zaměstnanci VŠPJ se také pravidelně zapojují také do řady dalších dobrovolnických aktivit, jako jsou například úklidy veřejného prostranství v okolí VŠPJ v rámci akcí Čistá Vysočina a Ukliďme Česko.

udělení cen Dobroch

 

 

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá