11. 11. 2021

Digitalizace je naděje pro cestovní ruch

Digitalizace vzdělávaní, služeb, obchodu atd. se stala v důsledku pandemických opatření velkým tématem v mnoha oblastech našeho života. Činnosti, které jsme si nedokázali představit vykonávat online, se najednou přesunuly do virtuálního prostoru. Události posledních měsíců ukázaly význam digitalizace pro jednotlivé obory.

Digitalizace v cestovním ruchu byla zajímavým tématem i pro Katedru cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ), která od konce roku 2019 realizuje přeshraniční projekt prostřednictvím programu INTERREG V-A Rakousko - Česká republika k tomuto tématu. V průběhu času se zaměření na toto téma ukázalo jako velice aktuální.

Projekt je zaměřen zejména na digitalizaci v muzeích a galeriích jakožto v objektech zájmu návštěvníků.

Ve spolupráci s partnery projektu Univerzitou Johanna Keplera v Linci (JKU), Svazem hornorakouských muzeí a příspěvkovou organizací Vysočina Tourism byla v termínu 27. 9. až 1. 10. 2021 realizována první část semináře „Muzeum a cestovní ruch“. Semináře se zúčastnili posluchači z muzejních institucí z České republiky i Rakouska. Seminář probíhal ve městech Linec a Steyr.

„Doba klasické mediace skončila,“ konstatuje Herta Neiss, jedna z partnerů projektu za JKU. „V současnosti je to o příbězích, které je potřeba vyprávět v mnoha podobách. Jde o to nabídnout návštěvníkům zážitek. Pak mají muzea před sebou velkou budoucnost,“ dodává.

V průběhu semináře účastníci navštívili kromě jiného výstavu „Práce, prosperita, síla“ v Steyru. Ludwig Vogl, ředitel výstavy, říká: „Na naší výstavě lze fotografovat vše. Dokonce si vážíme, když je obsah zveřejněn a sdílen.“

Klaus Landa ze Svazu hornorakouských muzeí si myslí, že digitalizace je pro muzea přidanou hodnotou. Velkým tématem je digitální strategie, kterou muzeum či galerie vytváří na míru pro svoje potřeby.

„Zavedení prvků digitalizace v muzeích a galeriích je velkým krokem k přilákání více, zejména mladých, návštěvníků do těchto objektů a k oživení muzeí“, myslí si Stanislava Pachrová z VŠPJ, vedoucí manažerka projektu.

Druhá část vzdělávacího semináře bude realizována na Vysočině na jaře 2022.

(Foto: archiv KCR VŠPJ)

Autor: KCR VŠPJ

 

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá