Konference o matematice v ekonomii

Pod hlavičkou České společnosti pro operační výzkum se na již 31. ročníku prezentovalo a diskutovalo bezmála 180 odborníků z akademického i firemního prostředí. Účastníci byli z České a Slovenské republiky, Polska, Itálie, Ruska, Estonska, USA a Rakouska, z celkem 26 vysokých škol. Mezi hosty byl např. prof. Mikuláš Luptáčik z rakouské Vienna University of Economics and Business a doktor Marek Kapička z americké University of California in Santa Barbara.

Ing. Martina Kuncová, Ph.D., vedoucí katedry ekonomických studií na VŠPJ vysvětlila, že „operační výzkum se pohybuje na pomezí matematiky, ekonomie a statistiky. Cílem je nalézt nejlepší řešení konkrétního problému, ať už se jedná o výrobu a její rozvržení, dopravu a rozvozy, naplánování projektů, posouzení efektivity firem a organizací či vzájemné srovnání zemí dle vybraných ekonomických ukazatelů. S některými vhodnými metodami se při výuce seznamují i naši studenti bakalářského oboru Finance a řízení.“

Cílem operačního výzkumu je poskytnout  objektivní a kvantitativní základ pro rozhodování. Operační výzkum sám tedy není vědou, ale spíše aplikací vědy k řešení problémů řízení a soustřeďuje se na výkonnost organizovaných systémů jako celků, a ne na jejich jednotlivé části. Např. na to, jak manažeři rozhodují a jak by měli rozhodovat, jak sbírat a zpracovávat data a informace potřebné pro efektivní rozhodování, jak monitorovat rozhodnutí po jejich realizaci a jak organizovat proces rozhodování a realizace rozhodnutí. Široce se přitom využívá starších disciplín jako je logika, matematika a statistika, ale rovněž mnohem novějších vědeckých oborů jako je simulační modelování, matematické programování, teorie přenosu zpráv, teorie rozhodování, kybernetika, teorie organizování, teorie chování a obecná teorie systémů.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

Čekejte prosím, stránka se načítá