Navštívili jsme Dům na půl cesty Havlíčkův Brod

Dům na půl cesty Havlíčkův Brod je služba poskytující ubytování i odbornou podporu mladým lidem, kteří se v samostatném dospělém životě potýkají s nepříznivými životními situacemi a absencí rodinného zázemí. V prosinci minulého roku podpořili studenti a zaměstnanci VŠPJ tuto službu, která funguje pod Centrem J. J. Pestalozziho, materiální sbírkou v rámci tradiční akce Vánoce na VŠPJ. Letos by VŠPJ na tuto podporu ráda navázala a přispěla na chod služby také prostřednictvím výtěžku z tiché aukce, která bude probíhat během 7. reprezentačního plesu VŠPJ. Ve čtvrtek 23. února jsme Dům na půl cesty navštívili, abychom se dozvěděli více o tom, jak funguje a jakým způsobem pomáhá svým uživatelům.

Podpora, kterou Domu na půl cesty Havlíčkův Brod poskytli studenti a zaměstnanci školy prostřednictvím materiální sbírky, není tím jediným, co službu s Vysokou školou polytechnickou Jihlava spojuje. Stejně jako VŠPJ totiž byla služba založena v roce 2004, a v minulém roce tak oslavila 18 let svého fungování. Číslo 18 je ale pro Dům na půl cesty symbolické i z jiného důvodu. Ve věku 18 let začíná pro mnohé děti, které do té doby žily v dětském domově, realita dospělosti a oni musejí opustit ústavní zařízení. „Většina těchto mladých dospělých nemá žádné představy o tom, co je čeká v reálném životě. Statistiky hovoří o tom, že tito lidé mají následně problémy s kriminalitou, drogami a hrozí jim bezdomovectví. Po těchto zkušenostech nejsou schopni se zařadit do běžné společnosti,“ uvádí Ing. Zdeněk Dostál, sociální pracovník a vedoucí služby Dům na půl cesty Havlíčkův Brod. Posláním služby je poskytovat těmto mladým lidem bez rodinného zázemí ubytování a také odbornou podporu, aby dokázali lépe uspět v samostatném životě, a to s respektem k právům a s přihlédnutím k individuálním potřebám.

Název Dům na půl cesty může evokovat, že služby i ubytování, které nabízí, jsou soustředěny do jediné budovy. Ve skutečnosti je ubytování uživatelům služby poskytováno ve dvou bytech 3+1 simulujících rodinné prostředí, které se nachází v městské zástavbě nedaleko náměstí v Havlíčkově Brodě. Odborné pracovny je pak možné najít nedaleko odsud v sídle Domu na půl cesty na adrese Beckovského 1882. Nacházejí se zde jak kanceláře sociálních pracovníků služby, tak i dvě konzultační místnosti, které slouží nejenom k individuálním konzultacím, ale i k pravidelným setkáním pracovníků služby se všemi uživateli. V současné době je kapacita služby naplněna a využívá ji celkem 8 uživatelů, a to včetně dvou kojenců.

konzultační místnost Domu na půl cesty Havlíčkův Brod

Součástí zázemí Domu na půl cesty je také ruční dílna, do které pravidelně dochází nezaměstnaní a nestudující uživatelé služby, aby zde rozvíjeli své pracovní návyky a dovednosti nezbytné pro integraci osob na trh práce. V dílně vyrábí například různé dekorační předměty z překližky, které následně brousí a barví. Hotové produkty jsou poté nabízeny například v rámci prezentace služby na Festivalu sociálních služeb v Havlíčkově Brodě. Výtěžek z tiché aukce by pracovníci služby rádi využili právě na chod dílny, především na nákup potřebného materiálu.

s rukodělnými aktivitami v dílně ručních prací vypomáhá uživatelům sociální pracovnice Zdenka

Pokud byste rádi přispěli na provoz ruční dílny Domu na půl cesty, a pomohli tak uživatelům služby získat návyky, které jim umožní dlouhodobě si udržet práci, nezapomeňte dorazit v pátek 17. března do Dělnického domu Jihlava na 7. reprezentační ples VŠPJ, v jehož rámci bude tichá aukce probíhat. Vstupenky na ples je možné si koupit online ZDE.

 

 

 

 

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Čekejte prosím, stránka se načítá