Tisícovka růží pro vysočinské sestry – VŠPJ oslavila Mezinárodní den sester

Vysoká škola polytechnická Jihlava se již potřetí rozhodla oslavit akcí Růže pro sestry Mezinárodní den sester, který připadá na 12. května. Stejně jako v předchozích letech i letos zavítali zástupci VŠPJ postupně do všech krajských nemocnic, aby předali symbolickou růži jako výraz díků a zároveň přání všeho nejlepšího sestrám a porodním asistentkám konajícím službu.  

Studentky a akademické pracovnice katedry zdravotnických studií navštívily ve středu 12. 5. všech pět krajských nemocnic (Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Nové Město na Moravě) a také psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě a Jihlavě. Všem sestrám a porodním asistentkám konajícím službu předaly studentky rudou růži, která má symbolizovat jednak poděkování za jejich práci, ale také vyjadřovat respekt k náročné a nezastupitelné profesi, kterou si zvolily. Mnohá navštívená oddělení znaly studentky více než důvěrně například ze své odborné praxe nebo spolupráce s nemocnicí.

Ostatně drtivá většina studentek a studentů oborů Všeobecná sestra a Porodní asistentka vypomáhá v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních již od vypuknutí pandemie a představují tak v současné epidemické situaci neocenitelnou pomoc těžce zkoušenému zdravotnickému personálu. „Jsme za pomoc studentů vaší školy neskutečně vděční. Oceňujeme, že jsou vždy skvěle připraveni a mají o práci ve zdravotnictví opravdový zájem,“ uvádí staniční sestra interního oddělení jihlavské nemocnice Dagmar Čeperová. Vzájemné spolupráce s nemocnicemi a nasazení studentů si cení i PhDr. Vlasta Dvořáková, PhD., vedoucí katedry zdravotnických studií: „Jsem velice hrdá, že na naší vysoké škole máme takové studentky a studenty, kteří dovedou v potřebnou chvíli obětovat svůj čas i pohodlí a vrhnout se do fyzicky i psychicky náročných situací, se kterými neměli do té doby zkušenost.“

Mezinárodní den sester se slaví na celém světě při příležitosti výročí narozenin Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky, která se v 19. století věnovala péči o nemocné a zraněné anglické vojáky a v roce 1860 založila první zdravotnickou školu pro ženy v Anglii. Nightingale vytvořila základy ošetřovatelského modelu a principy péče o pacienty, které platí dodnes. 12. květen, den jejího narození, se proto od roku 1965 slaví jako svátek všech jejích následovatelek.  

Připomeňte si, jak VŠPJ slavila Mezinárodní den sester v předchozích letech.

Kontakty

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

Kontakt:
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
Email: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Studijní oddělení:
Telefon: +420 567 141 181
Email: studijni@vspj.cz

Čekejte prosím, stránka se načítá