| Předmět | zpět Zpracování dat (ZD) |
|---|
| Garantuje | Katedra matematiky |
|---|
| Garant | RNDr. Jana Borůvková Ph.D. |
|---|
| Typ | Volitelný předmět (VP) |
|---|
| Cvičení | 2 h |
|---|
| Sylabus |
|---|
- Vytvoření databáze a její základní průzkum - vytváření grafů, výpočet charakteristik. Pravděpodobnostní kalkulátor.
- Porovnávání středních hodnot dvou proměnných nebo dvou skupin s využitím (studentova) t-testu.
- Bodové odhady průměru a rozptylu. Intervalový odhad průměru.
- Analýza kategoriálních dat - kontingenční tabulky
- Korelace dvou proměnných
- Vytvoření jednoduchého regresního modelu
- Analýza časové řady
|
| Doporučená literatura |
|---|
- Borůvková, J.: Zpracování dat pomocí systému STATISTICA
|
| Anotace |
|---|
Součástí bakalářské práce je velmi často vyhodnocení anket nebo dotazníků. Přesto, že se studenti během svého studia seznámí teoreticky s různými statistickými metodami, při zpracování „svých“ dat jsou naprosto bezradní. Proto je náplní tohoto předmětu práce s moderním statistickým softwarem STATISTICA, který umožní velmi jednoduchým a technicky nenáročným způsobem analyzovat získaná data. Zjistíte, že moderní statistika není dosazování do vzorců a počítání na kalkulačce. Nudné výpočty zvládá software a uživatel velmi rychle získá názor na „svá“ data pomocí statistických grafů, kontingenčních tabulek, jednoduchých testů a podobně.
V tomto cvičení se jednak studenti seznámí se základním využitím softwaru, který patří mezi špičku ve zpracování dat a nahrazuje úmorné výpočty zajímavými pohledy na data a dále budou mít příležitost zpracovat vlastní data pod odborným vedením.
Cílem je posunutí bakalářské práce z popisné podoby do podoby vědecké analýzy problému, kdy student stanoví a ověří hypotézy, což je v případě bakalářské práce značným přínosem a vylepšením, v případě vyšších prací (diplomových, rigorózních, disertačních) naprostou nezbytností. Bez použití moderního statistického softwaru by toto bylo naprosto neřešitelné.
|